Biznes pralniczy

Początki każdej działalności biznesowej są z reguły bardzo trudne, a w dzisiejszych,  ciągle kryzysowych i niespokojnych  czasach szczególnie.
Analizując opracowania ekonomistów i analityków wolnego rynku można zauważyć bardziej lub mniej korzystne dla inwestowania segmenty rynku. Z pewnością  należą do nich szeroko rozumiane usługi, w tym nowoczesne usługi pralnicze.
Decydując się na otwarcie biznesu pralniczego musimy mieć świadomość, że nie jest to tania inwestycja, głównie ze względu na bardzo wysokie ceny maszyn pralniczych i akcesoriów pralniczych, dlatego trzeba dobrze przygotować plan realizacji takiej inwestycji.

Na początek wybór rodzaju pralni. Generalnie podział jest taki- pralnie wodne w których pierze się z użyciem wody i detergentów i pralnie chemiczne gdzie pierze się na sucho bez użycia wody, a za to z użyciem specjalnych  rozpuszczalników chemicznych. Ten pierwszy przypadek dotyczy w przeważającej większości prania bielizny, obrusów, pościeli, ręczników, ubrań roboczych i tym podobnego asortymentu, więc z reguły na rynku działają pralnie skierowane nie do klientów indywidualnych tylko do klientów instytucjonalnych takich jak szpitale, hotele, wojsko, zakłady karne, restauracje, pensjonaty czy ośrodki wypoczynkowe. Inaczej jest oczywiście z tak zwanymi pralniami chemicznymi w których pierze się bez użycia wody, a czynnikiem piorącym jest specjalny rozpuszczalnik. W pralniach chemicznych pierze się tkaniny, które nie mogą mieć kontaktu z wodą ( na przykład naturalna skóra, wyroby z puchu czy pierza itp.).  Przeważająca ilość tego typu pralni kieruje swoje usługi do klienta indywidualnego, więc w tym przypadku, inaczej niż w pralniach przemysłowych, liczy się dobra lokalizacja, możliwość łatwego dojazdu i bezpłatnego parkowania i ma się rozumieć konkurencja.

Analizując możliwość rozpoczęcia pralniczego biznesu powinno się wybrać grupę docelowa klientów, dobrze zbadać rynek konkurencji, bardzo szczegółowo policzyć koszty i ewentualnie wtedy podejmować wiążące decyzje. Poszukując swojego klienta nowo otwierane pralnie stawiają również na łączenie tych dwóch rodzajów pralni, to znaczy w wielu pralniach chemicznych znajdziemy też usługi prania wodnego. Urządzenia pralnicze generalnie do tanich nie należą, ale agregaty chemiczne do prania na sucho są kilkakrotnie droższe od pralnic lub pralnico wirówek ( koszt agregatu chemicznego to 30000- 1000000 zł, a koszt nowoczesnej pralnicy to 5000- 20000 zł) , więc znajdująca się na przykład  na nowym osiedlu pralnia, nastawiona na pranie na sucho, po analizie potrzeb swoich klientów, może z powodzeniem rozszerzyć swoje usługi dokupując maszyny do prania wodnego.

Dostosowanie się do wymogów klientów, elastyczność, szeroki wachlarz proponowanych usług, no i najwyższa ich jakość- to wydaje się klucz do sukcesu biznesu pralniczego.