Otwieramy pralnię- poradnik część 2

Opracowany szczegółowy biznesplan dla pralni, to jakby mapa drogowa dojścia do pełnego  i przede wszystkim opłacalnego funkcjonowania pralni.

Dwa najważniejsze i co tu ukrywać, przeważnie najdroższe elementy to wybór lokalizacji oraz wyposażenia pralni, czyli de facto zakup maszyn i akcesoriów pralniczych.

Dobór właściwej lokalizacji zależy przede wszystkim od rodzaju pralni – pralnia wodna ma charakter przemysłowy i lokalizacja nie ma takiego znaczenia jak w przypadku pralni chemicznej, która jest skierowana do klienta indywidualnego. W tym drugim przypadku dobra lokalizacja znaczy w centrum  handlowym, hipermarkecie, w centrum dużego osiedla mieszkaniowego, oczywiście z dobrym dojazdem, bezpłatnym parkingiem, jednym słowem tam gdzie są ludzie i na dodatek jest „po drodze” i „przy okazji”. Miejsca w hipermarketach są już  dawno zajęte, no chyba, że otwiera się jakieś nowy,  ciągle jednak  można szukać atrakcyjnych  lokalizacji na nowych osiedlach, campusach akademickich, czy na prowincji.  

Trzeba pamiętać, że lokal na pralnię musi spełniać określone przez prawo warunki, to znaczy być odpowiedniej wielkości i wysokości- inne parametry obowiązują w przypadku  pralni chemicznej, a inne w przypadku pralni wodnej.  Musi mieć dostęp mediów i to w bardzo dużej ilości, musi mieć doskonałą wentylację, a konstrukcja stropu powinna być specjalnie wzmocniona, gdyż maszyny pralnicze są bardzo ciężkie i na dodatek podczas pracy wytwarzane są drgania, które przenoszone są do podłoża, co bardzo wzmacnia obciążenie stropu.

Kluczową decyzją biznesową jest wybór maszyn pralniczych. W tym przypadku również najwięcej zależy od rodzaju pralni, bo inne maszyny pracują w pralni wodnej, a inne w pralni chemicznej. W zasadzie w pralni chemicznej potrzebna jest jedna maszyna czyli agregat chemiczny ( cena zakupu od 30000-150000 zł) , ale za to w pralni wodnej do obsługi cyklu technologicznego albo   potrzebna jest większa ilość maszyn pralniczych  ( pralnica lub pralnico wirówka, prasa pralnicza do odsączania , suszarka, prasownica, składarka, sztaplarka) , albo jedna maszyna łącząca w sobie większość funkcji prania na mokro, czyli tunel pralniczy, który jest równie drogi, lub nawet droższy, niż nowoczesny agregat chemiczny. Nowe maszyny pralnicze są bardzo drogie, ale za to są nowoczesne i objęte długą gwarancją i  bezpłatnym serwisowaniem. Część przedsiębiorców decyduje się na zakup maszyn używanych, które mogą być tańsze nawet od  30-50 % . Trzeba jednak pamiętać, że żywotność maszyn pralniczych nie przekracza 25 lat, więc zakup maszyn więcej niż piętnastoletnich raczej mija się z celem. Jeśli z przyczyn finansowych decydujemy się na używane maszyny, to najlepiej skorzystać z oferty producenta lub jego przedstawiciela, którzy wystawiają do sprzedaży  serwisowane i konserwowane przez siebie maszyny, a na dodatek dają gwarancję na najważniejsze ich części, co zmniejsza ryzyko kosztownych awarii.  Dobór maszyn i akcesoriów pralniczych zawsze trzeba dostosowywać do specyfiki konkretnej pralni i konkretnych warunków biznesowych.