Czy warto otworzyć pralnię?

Nie da się ukryć, że własna pralnia jest jednym z ciekawszych pomysłów na biznes, który może okazać się niezwykle dochodowym przedsięwzięciem. Niemniej jednak, sukces i powodzenie takiej działalności zależy od wielu czynników i tym dzisiaj zajmiemy się w tym artykule.


Kto może otworzyć pralnię?
Przede wszystkim osoba, która zamierza pralnię otworzyć powinna mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą, bowiem jest to wymagane przez polskie prawo. Dodatkowo powinno się spełnić szereg wymagań, które dokładnie omawiają stan techniczny pralni, jak również wszystkie wymogi sanitarne. Warto jest się z nimi dokładnie zapoznać, zanim wystartujesz z własnym przedsięwzięciem tego typu. W przeciwnym razie możesz się mocno zdziwić, jak wiele wymagań stawianych jest przed takimi biznesami.


W jaki sposób można uruchomić własną pralnię?
Jeśli do tej pory nie masz żadnego doświadczenia w biznesie, to zdecydowanie radzimy Ci rozważyć skorzystanie z oferty franczyzowej, dzięki temu w zasadzie wszystko dostaniesz na tacy. Niemniej jednak, jeśli jednak postawisz na samodzielne otwarcie pralni, to wtedy będziesz musiał zadbać o kilka ważnych rzeczy.
Przede wszystkim będzie Ci potrzebny:
• Maszyna do prania wodnego
• Agregat do prania na sucho – koszt waha się w granicach 40 tysięcy złotych
• Pełne wyposażenie dodatkowe, takie jak maszyna wydająca i segregująca czyste rzeczy, jak również kabinę do odplamiania i wiele innych.


Gdzie warto jest otworzyć własną pralnię
Zawsze najlepszymi lokalizacjami będą np. osiedla, czy też centra biurowe, bowiem tam zawsze jest zapotrzebowanie na tego typu usługi. Pamiętaj jednak, aby zawsze przeanalizować okolicę pod względem konkurencyjności. Jeśli działa tam już pralnia, która ma wyrobioną dobrą markę, to będzie Ci się bardzo ciężko na samym początku przebić.
Warto w tym wypadku pomyśleć nad dobrą promocją oraz marketingiem, dzięki któremu będziesz w stanie zdobywać nowych klientów, którzy będą chcieli do Ciebie wracać. Dobrze byłoby na samym początku popytać w branży i dowiedzieć się na ile opłacalne jest takie rozwiązanie w danym mieście, bo to da Ci dobry pogląd na sytuację.