Czym są krążki i pierścienie poliuretanowe? Gdzie ich używać?
Na rynku nie brakuje profesjonalnych firm, które...
Szukając swojego pomysłu na biznes i swojej luki na rynku, warto poświęcić nieco uwagi usługom pralniczym, bo wydaje się, że ciągle są one obiecującym sektorem do zagospodarowania.
Otworzenie swojego biznesu pralniczego nie jest obwarowane na szczęście żadnymi koncesjami i zezwoleniami, choć trzeba pamiętać o wielu ograniczeniach prawnych dotyczących miejsca prowadzenia działalności i wielu wymogów dotyczących higieny pracy oraz norm ochrony środowiska.
Na początek trzeba dokonać analizy rynku. Można zlecić to zadanie wyspecjalizowanym firmom doradczym (bezpieczna, ale kosztowna opcja), ale jeśli jesteśmy w miarę dobrze obeznani w zagadnieniach dotyczących pralnictwa i mamy biznesowe obycie, można pokusić się o samodzielne sprawdzenie uwarunkowań rynkowych. Kluczowa jest analiza rynku w planowanym miejscu inwestycji. Upraszczając można powiedzieć, że chodzi po prostu o sprawdzenie konkurencji działającej w tamtym rejonie, najlepiej ze szczegółową wiedzą na temat jej wyników finansowych. Inne uwarunkowania są w małych miejscowościach, inne w dużych miastach, w których tez liczy się dzielnica, gęstość zaludnienia, no i oczywiście ilość i rodzaj pralni, które są konkurencją. Trzeba zapoznać się z zakresem i rodzajem usług jaki oferuje konkurencja i o ile to możliwe zdobyć informacje o jej obrotach i szacunkowych dochodach.
Drugi rodzaj analizy jaki trzeba wykonać to analiza finansowa i szacunkowy plan finansowy dotyczący zarówno kosztów inwestycji jak i kosztów prowadzenia działalności.
Tutaj najważniejsze są odpowiedzi na następujące pytania-
– jakie będą koszty planowanej inwestycji
– jakie są możliwości finansowania, jeśli nie dysponujemy odpowiednią ilością środków. Dziś banki oferują wiele ciekawych rozwiązań kredytowych. Zakup maszyn pralniczych ( są z reguły najwyższą pozycją kosztów ) to nie tylko gotówka lub kredyt, ale też leasing. Producenci maszyn pralniczych dość często decydują się również na rozłożenie na raty należności za zakupione maszyny. Przy dużych kontraktach można liczyć nie tylko na znaczne zniżki, ale również na serwisowanie, a nawet rozłożenie należności na korzystne raty .
– jakie będą koszty prowadzenia działalności ( koszt wynajmu lokalu, koszty wynagrodzeń i ubezpieczeń pracowników, koszty reklamy, koszty środków piorących, koszty serwisowania i amortyzacji maszyn itp.
Bardzo ważny jest też wybór lokalu. Trzeba pamiętać, że lokal przeznaczony na pralnię nie może być mniejszy niż pięćdziesiąt metrów kwadratowych, maszyny pralnicze bardzo dużo ważą, więc stropy powinny mieć solidną konstrukcję, no i oczywiście dobra wentylacja, dostępność mediów ( potrzebna jest zwiększona ilość energii). Wybór dobrej lokalizacji bardzo często przesądza o powodzeniu interesu, więc warto się postarać się, aby lokal był w takim miejscu, gdzie nie ma konkurencji i jest zapotrzebowanie na tego typu usługi. Ważne są też warunki umowy najmu, najbezpieczniej żeby była to umowa długoterminowa, bo daje większą szansę stabilności.
Na koniec jak w każdym interesie trzeba postawić na jak najszerszą wiedzę z danej dziedziny no i na szczęście.