Czym są krążki i pierścienie poliuretanowe? Gdzie ich używać?
Na rynku nie brakuje profesjonalnych firm, które...
Profesjonalna analiza polskiego rynku pralniczego wymaga nieograniczonego dostępu do szczegółowych danych gospodarczych, których posiadanie jest dane jedynie rządzącym, albo specjalistom. Można pokusić się jedynie o niepogłębioną analizę tego, co się działo w szeroko rozumiane branży pralniczej od początku lat dziewięćdziesiątych, czyli od chwili, kiedy przynajmniej teoretycznie zaczął działać w naszym kraju wolny rynek.
Na początku fala bankructw pralni chemicznych starego typu, czyli tych wszystkich pralni, które działały w komunie na starych zasadach, które w dużym uproszczeniu można ująć tak- pralnia chemiczna nie musi być opłacalna, musi być dostępna dla ludzi, a jeśli przynosi straty, to państwo dopłaci. Taki typ socjalistycznego myślenia skończył się w 1989 roku i odtąd pralnie, które nie były w stanie na siebie zarobić po prostu upadały, więc przestarzałe pralnie w drogich lokalach upadały jak grzyby po deszczu i tworzyła się próżnia, a wiadomo, że wolny rynek nie znosi próżni i natychmiast żąda zapełnienia. Tak tez się stało i w tym wypadku – stopniowo luka zaczęła się zapełniać nowymi podmiotami pralniczymi już na zachodnich licencjach i z nowoczesnym wyposażeniem. Lata dziewięćdziesiąte to były pionierskie czasy kapitalizmu w Polsce, również w dziedzinie pralnictwa, a być pionierem jest nie tylko trudno, ale też niebezpiecznie. Trzeba jednak podkreślić, że wielu pionierom nowoczesnego pralnictwa się udało i dziś z powodzeniem zajmują większość rynku pralniczego.
Trzeba jasno stwierdzić, że stan obecny jest taki, że szeroko rozumiany rynek pralniczy jest dziś nasycony, co oznacza, że, jeśli chcemy odnieść sukces i to zarówno w usługach pralni wodnej jak i pralni chemicznej, to trzeba po prostu wygryżć konkurencję, albo szukać całkiem nowych propozycji dla klienta. Takich nowych pomysłów jest oczywiście sporo i nadspodziewanie często odnoszą sukces. To między innymi postawienie na pranie ekologiczne, jako na alternatywę czyszczenia chemicznego, które wprawdzie jest skuteczne, ale wyłącza bardzo dużą grupę osób mających problemy z alergią. Postęp technologiczny jest bardzo duży, pojawiły się nowoczesne maszyny pralnicze, ekologiczne środki piorące i rozpuszczalniki pozyskiwane z naturalnych składników ( piasek i krzem) i przede wszystkim nowatorskie technologie, które oferują czyszczenie delikatnych i specjalistycznych tkanin w stu procentach bezpiecznie nie tylko jeśli chodzi o te tkaniny, ale o zdrowie klientów i środowisko naturalne.
Innym wartym uwagi pomysłem na zaistnienie z sukcesem w branży pralniczej bez wykańczania konkurencji jest na przykład wprowadzanie na polski rynek pralni samoobsługowych z możliwością odbioru prania u klienta. Jest to podążanie za nowymi potrzebami klienta, jego innym stylem życia i przede wszystkim za jego brakiem czasu.
Nowe pomysły, nowe formy pralni, nowe technologie, nowe maszyny pralnicze , nowe funkcje prania dostosowane do potrzeb klienta- wszystko to powoduje, że usługi pralnicze na polskim rynku mają się znakomicie i wszystko wskazuje na to, że dynamika ich dalszego rozwoju też nie jest zagrożona.