Jaka jest różnica między pralnią chemiczną a wodną?

Nasz obecny tryb życia sprawia, że coraz chętniej korzystamy z usług pralni. Zabiegani i zapracowani zwyczajnie nie mamy czasu na spieranie trudno usuwalnych plam z naszych garniturów czy sukienek. Nic więc dziwnego, że coraz częściej szukamy różnych rozwiązań i ułatwień. Na szczęście profesjonalne pralnie oferują sprawne i dokładne czyszczenie naszej garderoby. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne, ponieważ oszczędza nasz czas i pozwala długo cieszyć się naszymi ulubionymi ciuchami. Plama plamie jednak nie równa. Oznacza to, że różnego rodzaju zabrudzenia wymagają odmiennych metod ich usuwania. Na szczęście techniki specjalistycznego prania wciąż się rozwijają, oferując nam coraz doskonalsze metody wywabiania plam. Decydując się zatem na usługi pralni wiele osób staje przed wyborem pomiędzy pralnią chemiczną a wodną. A czym właściwie one się różnią?

Proces prania przebiega odmiennie w pralni chemicznej, gdzie pierze się na sucho z użyciem specjalnego rozpuszczalnika chemicznego oraz inaczej w pralni wodnej, gdzie pierze się na mokro za pomocą innego typu maszyn pralniczych. Istotną różnicą jest też często skala prania. Chodzi o to, że pralnie chemiczne obsługują przeważnie klientów indywidualnych, a pralnie wodne dużych klientów instytucjonalnych takich jak szpitale, hotele lub restauracje. Wyjaśniamy dzisiaj czym zasadniczo różnią się oba rodzaje prania. Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad różnicami wynikającymi z pralni wodnej i chemicznej. A okazuje się, że różnice są dość istotne. Warto zastanowić się nad tym, na czym dokładnie polega tego rodzaju pranie i jak to się odbywa. Wyjaśniamy czym zasadniczo różnią się oba rodzaje prania.

Pralnia wodna
Pranie wodne nie różni się zbytnio od tradycyjnego prania domowego. Po prostu jest ono wykonywane w bardziej profesjonalny sposób. Do całego procesu używa się specjalnego sprzętu, który przy pomocy odpowiednich detergentów, razem z wodą, w bezpieczny sposób doczyszcza zabrudzenia. Jest to wiec pranie na mokro. Z usług pralni wodnej mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, jak również firmy prywatne lub jednostki budżetowe. Warto zaznaczyć, że pranie wodne najlepiej sprawdza się przy praniu bielizny osobistej czy pościelowej, dlatego najczęściej korzystają z niego szpitale, hotele czy restauracje. Pranie na mokro jest najefektywniejsze przy tkaninach wykonanych z włókien pochodzenia naturalnego lub z tworzyw sztucznych.

Pralnia chemiczna
W odróżnieniu od pralni wodnych, pralnie chemiczne oferują usługi z zakresu prania na sucho. Odznaczają się tym, że do czyszczenia odzieży nie wykorzystuje się w nich wody. Metodę opracowano z myślą o tkaninach, które nie powinny mieć styczności z wodą i które pod jej wpływem mogą ulec zniszczeniu. Są to więc wyroby skórzane, skóropodobne, wełniane, pierze lub puch. Z uwagi na właściwości czyszczonych tkanin, z prania chemicznego korzystają klienci indywidualni, którzy najczęściej oddają do prania futra, kurtki skórzane, garnitury, płaszcze, kożuchy czy suknie. Pranie odbywa się na sucho, z użyciem odpowiedniego sprzętu oraz właściwie dobranych środków chemicznych pod okiem wykwalifikowanego personelu.