Jak wygląda codzienna praca w pralni ?

Codzienna praca w pralni zależy przede wszystkim od jej rodzaju i od jej wielkości.

Inaczej proces prania wygląda w pralni chemicznej, gdzie pierze się na sucho z użyciem specjalnego rozpuszczalnika chemicznego, a inaczej w pralni wodnej, gdzie pierze się na mokro za pomocą innego typu maszyn pralniczych i przede wszystkim w innej skali, bo pralnie chemiczne obsługują przeważnie klientów indywidualnych, a pralnie wodne głównie dużych klientów instytucjonalnych takich jak szpitale, hotele, restauracje itp. Skoro rodzaj pralni i cały proces technologiczny jest różny w pralni chemicznej i w pralni wodnej, to nic dziwnego, że codzienna praca przy jej obsłudze wygląda inaczej.

Czynności jakie trzeba wykonać przy obsłudze pralni chemicznej wyglądają następująco:

– przyjęcie odzieży i jej oznakowanie

– przygotowanie odzieży do prania, czyli wykonanie takich czynności jak dokładne oglądnięcie sztuki odzieży sprawdzenie kieszeni i czy są jakieś plamy, przetarcia, następnie zabezpieczenie przed ewentualnymi uszkodzeniami jakie mogą powstać w  trakcie prania- jeśli są jakiekolwiek wątpliwości wynikające z treści wszywki, należy zrobić próbę chemiczną najlepiej na szyciu z lewej strony. Na tym etapie pracownik pralni ostatecznie decyduje, czy daną sztukę odzieży wycofać czy przeznaczyć do prania na sucho.

– odplamianie ( inaczej detaszowanie), które dokonuje się na specjalnych stołach za pomocą różnych technik i rozpuszczalników

– włożenie odzieży do agregatu chemicznego i wybranie odpowiedniego programu prania

– wyjęcie odzieży z bębna i przeniesienie jej do miejsca gdzie następuje etap wykańczania po praniu polegający na prasowaniu( parownice, żelazka ), formowaniu na specjalnych manekinach( parownice, nadmuch ciepłego i zimnego powietrza)

– pakowanie

- wydawanie

 

Przy praniu na mokro wszystko dzieje się w większej skali, więc do wykonywania pracy w tradycyjnej pralni wodnej  trzeba zatrudnić więcej pracowników.

Czynności jakie trzeba wykonać przy obsłudze prania na mokro:

– przyjęcie do prania i wstępna segregacja

– znakowanie bielizny

– załadowanie do pralnicy i wybranie odpowiedniego programu

– przesunięcie do odsączania ( specjalne prasy, wirówki, różnego typu suszarki)

–prasowanie, maglowanie  i fasonowanie

– składanie

– pakowanie

Jest jeszcze sporo czynności wspólnych dla każdego rodzaju pralni takich jak sprzątanie, transport, uzupełnianie środków piorących, praca administracyjna i prace marketingowe itp.