Otwieramy pralnię

W dużych miastach pralnie chemiczne rosną jak grzyby po deszczu, to znak, że ich otwieranie ciągle się jeszcze opłaca, na co zresztą jasno wskazują badania rynku. Oczywiście większość najbardziej atrakcyjnych lokalizacji takich jak centa handlowe jest z reguły pozajmowana, ale są jeszcze nowe osiedla mieszkaniowe i  mniejsze miejscowości, gdzie wprawdzie powoli, ale jednak sukcesywnie rośnie zapotrzebowanie na nowoczesne usługi pralnicze. W każdym wypadku nie należy liczyć tylko na swojego nosa i przeświadczenie o przyszłym powodzeniu, tylko postawić na solidne badania rynku i szczegółowe symulacje kosztów.

Opracowanie takiego biznesplanu można zlecić wyspecjalizowanym firmom doradczym, ale tego typu usługi doradcze są drogie, więc jeśli chcemy jak najwięcej zaoszczędzić, to można próbować samodzielnie rozeznać rynek i konkurencję. Szczególnie to drugie jest ważne- informacje o kondycji konkurencji w szerokim rozumieniu tego słowa, są po prostu bezcenne. Takie informacje jak zakres usług (zwłaszcza usług specjalistycznych), wysokość obrotów i koszty prowadzenia działalności, pozwolą na urealnienie naszego planu biznesowego, co zmniejsza znacznie ryzyko porażki.
Główną pozycją kosztów przy  inwestycji pralniczej jest zawsze zakup wyposażenia pralni, zwłaszcza chodzi tutaj o zakup maszyn pralniczych.

Jeśli chcemy otworzyć pralnię chemiczną (pranie bez użycia wody) to absolutnie niezbędny agregat chemiczny kupimy od trzydziestu do aż do stu tysięcy złotych, natomiast pralnice przemysłowe do prania wodnego kupimy od pięciu do pięćdziesięciu tysięcy złotych. Nie zawsze musimy kupować super nowoczesne i drogie urządzenia, można zdecydować się na maszyny używane, wtedy mogą być nawet do pięćdziesięciu procent tańsze. Decydując się na zakup używanych pralnic czy agregatu, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że średnia żywotność tego typu maszyn do 15-20 lat, więc lepiej nie kupować maszyn starszych niż dziesięcioletnie ( takie są najczęściej wystawiane na sprzedaż) i trzeba koniecznie zapewnić sobie ich serwisowanie. Jeśli kupimy używaną maszynę w profesjonalnej firmie producenta maszyn pralniczych, z pewnością taki serwis otrzymamy i taka transakcja będzie o wiele mniej ryzykowna , niż na przykład zakup tego typu maszyn na aukcji internetowej lub od prywatnego sprzedawcy. Pralnica czy agregat to podstawa, ale jest też inne konieczne wyposażenie takie jak wirówki, suszarki, stoły pralnicze, parownice,żelazka, manekiny,regały, wózki, wieszaki i inne akcesoria pralnicze.

Do kosztów wyposażenia trzeba jeszcze doliczyć koszty wynajmu lokalu ( trzeba zwrócić uwagę na korzystną, długoterminową umowę), dostosowanie lokalu do wymogów specyfiki tego biznesu,  potem koszty związane z pensją i ubezpieczeniem pracowników i robią się dość wysokie koszty, więc solidna analiza finansowa przed decyzją na pewno się przyda.