Czym są krążki i pierścienie poliuretanowe? Gdzie ich używać?
Na rynku nie brakuje profesjonalnych firm, które...
Zawsze, kiedy przymierzamy się do otwarcia swojego biznesu, trzeba dobrze rozeznać rynek oraz poznać konkurencję. Tak też jest i w biznesie usług pralniczych. Na szczęście przy zakładaniu pralni nie potrzeba żadnych pozwoleń i koncesji, ale niezbędna wręcz jest wiedza na temat specyfiki tej branży i jeszcze bardziej potrzebne jest szczegółowe liczenie kosztów i dotyczy to zarówno kosztów prowadzenia bieżącej działalności, czyli koszty wynagrodzeń, ubezpieczeń, wynajmu, mediów, środków czyszczących itp. w stosunku do przewidywanych obrotów ( trzeba koniecznie zrobić profesjonalne ich symulacje ) jak i kosztów zakupu urządzeń pralniczych, wyposażenia czy akcesoriów pralniczych. Te czynności można zlecić profesjonalnym firmom doradczym, które zrobią to na pewno profesjonalnie i przedstawią szczegółowy biznesplan, ale oczywiście to są spore koszty.
Następny krok to wybór lokalizacji. Lokalizacja jest kluczowa dla powodzenia biznesu .Wtedy, kiedy decydujemy się na założenie pralni skierowanej do klientów indywidualnych- wtedy gęstość zaludnienia, łatwość dojazdu, możliwość bezpłatnego parkowania i tym podobne czynniki liczą się najbardziej. Sprawdzone lokalizacje to oczywiście duże centra handlowe, hipermarkety, czyli wszędzie tam gdzie ludzie przychodzą załatwić wiele spraw naraz. Dobra lokalizacja to również osiedla mieszkaniowe w dużych miastach, ale pod warunkiem, że nie ma tam konkurencji. Funkcjonuje pogląd, że duże miasta to lepsza lokalizacja, niż małe miasteczka, gdyż tam po prostu mieszkają biedniejsi ludzie, na dodatek przyzwyczajeni do oszczędzania. Kiedyś był to pogląd słuszny, tak było rzeczywiście, dziś jednak zaczyna się to zmieniać i czasem lepszą lokalizacją może okazać się małe miasteczko bez konkurencji, niż wielkie miasto, gdzie ludzi dużo, ale konkurencja na każdym rogu.
Jeśli decydujemy się na duże, przemysłowe pralnie wodne obsługujące hotele, szpitale czy pensjonaty, to lokalizacja nie ma decydującego znaczenia, znaczenie może mieć ewentualnie wygodny dojazd czy możliwości zatrudnienia dobrych pracowników. Profesjonalnie wyszkoleni pracownicy, to zresztą następny ważny krok jaki trzeba przeanalizować w procesie otwierania pralni. Dziś w pralniach używa się nowoczesnego, a więc naszpikowanego elektroniką sprzętu pralniczego, którego obsługa wymaga przeszkolonych, inteligentnych pracowników.
Przy wyborze lokalu bardzo ważna jest znajomość wymogów jakie powinien spełniać przeznaczony na pralnię lokal. Wymogi te określają specjalne przepisy prawne. Lokal na pralnię nie może być mniejszy, niż 50 metrów kw. Minimum pięć metrów powinny zajmować pomieszczenia socjalne dla pracowników, dwa do trzech metrów powierzchni lokalu musi być przeznaczonych pod sanitariaty, a minimum dwa metry kwadratowe na magazyn środków chemicznych. Lokal musi też spełniać określone warunki techniczne, przede wszystkim musi mieć odpowiednio wytrzymałą konstrukcję stropu, aby utrzymać bardzo ciężkie maszyny pralnicze, musi mieć gwarantować dostęp do wody, oraz odpowiedniej ( bardzo dużej) ilości energii potrzebnej do pracy maszyn pralniczych.
Następny krok to wybór rodzaju pralni (pranie na sucho czy na mokro ). Najczęściej jest tak, że pranie na sucho, czyli tak zwane pralnie chemiczne dotyczą raczej pralni dla indywidualnych klientów, a pralnie na mokro to raczej pralnie przemysłowe skierowane do tak zwanych wielkich klientów. W tym wypadku kluczowe jest posiadanie takiego klienta, bo koszty uruchomienia takiej dużej, przemysłowej pralni są bardzo wysokie.