Domowe sposoby na usunięcie plam po kawie

Nie da się ukryć, że plamy z kawy mogą być naprawdę irytujące i trudne do usunięcia. Niemniej jednak, można sobie z nimi skutecznie poradzić za pomocą domowych sposobów i w tym artykule pokażemy Ci jak możesz to zrobić.


Gruba wełna
Jeśli chodzi o tego typu tkaniny, to zdecydowanie należy je przelać ciepłą wodą z mydłem kilkukrotnie. W kolejnym kroku płuczemy w zimnej wodzie. W razie, gdyby plama mimo to nie zniknęła, to wtedy należy namoczyć ubranie na noc w wodzie z gliceryną. Kolejnego dnia płuczemy i suszymy.


Len i bawełna
W tym wypadku plamy należy usuwać możliwie jak najszybciej i od razu po zaplamieniu przetrzeć watą, która jest nasączona ciepłą wodą. W kolejnym kroku pierzemy taką rzecz w wysokiej temperaturze. Natomiast w przypadku ubrań, które nie mogą być poddawane praniu w bardzo wysokich temperaturach, to wtedy stosujemy gazę nawilżoną wodą utlenioną 5%.


Wełniany dywan
Plamę należy ususzyć za pomocą bibuły i bez zbędnego szorowania wyczyścić płynem, który przygotowujemy z połowy szklanki spirytusu denaturowanego i połowy szklanki wytrawnego wina, które można również zastąpić octem.


Co ze stary plamami z kawy?
Jeśli mamy do czynienia ze starymi plamami, to bardzo może Ci tutaj pomóc specyfik, który przygotujesz z łyżki wody, łyżki gliceryny oraz kilku kropel amoniaku. Taką mieszaninę nakładamy na plamę z kawy i zostawiamy na kilka minut. Potem przelewamy czystą wodą.


Co jeśli domowe sposoby zawiodą?
Wtedy najlepiej będzie zwrócić się do specjalistów, którzy na co dzień zajmują się profesjonalnym usuwaniem plam z dywanów, czy tapicerki meblowej. Pralnie również mają w swoich ofertach szereg wspaniałych rozwiązań, dzięki którym można bez większych problemów pozbyć się plam z kawy ze swoich ulubionych ciuchów. Tutaj oczywiście należy przygotować się na wydanie pieniędzy, niemniej jednak czasami jest to jedyny sposób na uratowanie ubrania, czy dywanu.
Tymczasem zachęcamy Cię najpierw do wypróbowania podanych przez nas sposobów, bowiem w większości przypadków zdecydowanie powinny okazać się wystarczające do jak najbardziej skutecznego usuwania plam po kawie.