Najlepsze sposoby na skuteczne usunięcie plam z wosku

Zapewne zgodzisz się, że plamy z wosku są jednymi z najtrudniejszych do usunięcia. Przeważnie można się z nimi spotkać na meblach, jednakże czasami mogą pojawić się na ubraniach. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sprawdzonych sposobów na to, w jaki sposób możesz takowe plamy usuwać.


Usuwanie wosku z mebli
Jeśli mamy na myśli meble drewniane, czy też plastikowe, na których powierzchnia jest twarda i płaska należy czyścić wtedy, kiedy plama jest zaschnięta i twarda. Dodatkowo warto jest obłożyć plamę kostkami lodu na około 5 minut. Dzięki czemu znacznie przyśpieszyć proces zastygnięcia wosku i będzie on jeszcze łatwiejszy do usunięcia. Jeśli chodzi o samo usuwanie wosku, to należy go delikatnie zeskrobywać przy pomocy nożyka, który będzie zawinięty w ściereczkę.


Jak usuwać wosk z ubrań?
Tutaj sprawa wygląda znacznie trudniej, niemniej jednak nie jest to sytuacja bez wyjścia. Żeby usuwać skutecznie wosk z ubrań, możesz je np. włożyć do zamrażarki na noc, a rano po prostu zeskrobać wosk nożem.
Jeśli zaś chodzi o usuwanie plam z wosku na tkaninach wykonanych z tworzyw sztucznych, to tutaj będzie potrzebna wata + woda utleniona + papierowy ręcznik i ciepłe żelazko. Co należy z tym wszystkim zrobić? Watę nasączyć wodą utlenioną, a następnie przetrzeć zaplamione woskiem miejsce na ubraniu. W kolejnym kroku plamę z wosku prasujemy ciepłym żelazkiem, na wierzchu układając gazę. Dzięki wysokiej temperaturze wosk powinien skutecznie przywrzeć do gazy. Jeśli za pierwszą próbą nie pozbędziesz się całości wosku z plamy, to czynność należy powtórzyć, tylko z nową gazą.
Pamiętaj, aby plamy z wosku na ubraniach jedwabnych, czy wełnianych usuwać bardzo ostrożnie, bowiem nie jest trudno uszkodzić tkaninę. W tym wypadku należy wosk zeskrobać najpierw nożykiem, a w kolejnym kroku przeprasować zaplamione miejsce podkładając pod prasowaną tkaninę np. ręcznik kąpielowy. Prasujemy do momentu, aż ręcznik wchłonie wosk z tkaniny.
Jak więc widzisz, jest możliwe usuwanie plam z wosku ubrań, o ile odpowiednio się za to zabierzesz. Przede wszystkim należy zachować ostrożność i bez pośpiechu wykonywać kolejne porady.