Jak się pozbyć plam z atramentu domowymi sposobami?

Najczęściej z plamami atramentu mamy do czynienia na rękach i ubraniach dzieci w wieku szkolnym, bowiem one codziennie wykonują wiele notatek na zajęciach i niekiedy mogą się dość mocno pobrudzić. Warto wiedzieć, że nie musisz koniecznie sięgać po szczególnie zaawansowane metody czyszczenia, bowiem w wielu przypadkach doskonale sprawdzą się produkty, które każdy z nas ma w domu. Poniżej zamieszczamy kilka przydatnych wskazówek, które pokażą Ci w jaki sposób możesz radzić sobie z tego typu plamami.


Plamy z atramentu na ciele
Bez większych problemów plamę na ciele można usuwać za pomocą pumeksu poprzez delikatne pocieranie zaplamionego miejsca. Można w tym wypadku wykorzystać również sok z cytryny, czy pomidora, który nakładamy na szmatkę i pocieramy nią zabrudzone miejsce.


Plamy atramentu na ubraniach
W tym wypadku, jeśli zechcesz usunąć plamę z atramentu znajdującą się np. na jedwabnej bluzce, to dobrym pomysłem będzie pomoczenie jej w ciepłym mleku przez około 10 minut, a w kolejnym kroku wypranie jej w letniej wodzie. Jest to jeden z najlepszych sposobów i rekomendowany szczególnie dla ubrań kolorowych. Co w przypadku białych ubrań?
W tym wypadku należy plamę skropić sokiem z cytryny, czy też przetrzeć szmatką nasączoną spirytusem, a następnie uprać tak jak zawsze. Jeśli mamy do czynienia z plamami na naturalnym materiale, to można moczyć ubranie także w zsiadłym mleku przez godzinę i potem uprać w wodzie.


Jak usuwać plamy z atramentu na dywanie?
Jeśli chodzi o dywany, to zasypujemy plamę dużą ilością soli i pozostawiamy na około 30 minut. Po upłynięciu tego czasu dywan należy odkurzyć. Szmatką namoczoną w wodzie z mydłem należy usuną ewentualne pozostałości po plamie atramentu.
Jeśli chodzi o wełniane dywany, to należy podejść do sprawy etapowo. Najpierw zbieramy nadmiar atramentu przy pomocy waty lub bibuły. Potem pocieramy szmatką zwilżoną octem, a potem szmatką nasączoną w mleku. Na samym końcu warto jest jeszcze plamę przetrzeć namoczoną w spirytusie.
Jak więc widać, nie jest to wszystko wcale takie trudne i nie będziesz potrzebował żadnych zaawansowanych środków chemicznych.