Czym są krążki i pierścienie poliuretanowe? Gdzie ich używać?
Na rynku nie brakuje profesjonalnych firm, które...
Chcąc odświeżyć garderobę, nie musimy jak kiedyś prać wszystkiego na tarkach i poświęcać tej czynności mnóstwa czasu. Mimo to każdy z nas przynajmniej od czasu do czasu musi zabrać się za pranie ręczne. Jest to w końcu najprostsza metodą czyszczenia delikatnych tkanin. Materiały takie jak jedwab, atłas, moher, wełna lub te wykończone haftem zwyczajnie trzeba prać ręcznie, ponieważ inaczej ulegną zniszczeniu. Chodzi o to, że w praniu ręcznym materiał nie skurczy się ani nie ulegnie innemu rodzajowi zniekształcenia.
Uważa się, że pranie ręczne mniej niszczy, jednak nie zawsze jest to prawda. Otóż, piorąc w rękach można poszarpać i porozciągać, zwłaszcza jeśli ktoś nie jest wprawiony. Dlatego ważne jest, aby robić to odpowiednio. Warto pamiętać, że do pralki w ogóle nie powinno się wkładać takich części garderoby, jak rajstopy, pończochy elastyczne, staniki z fiszbinami, rzeczy mocno farbujących oraz ubrań z bardzo delikatnych tkanin. A jak się zabrać za samo ręczne pranie?
Przed rozpoczęciem
Zanim zaczniesz pranie, dokładnie i uważnie przeczytaj instrukcje prania zamieszczone na metce danego ubrania. Szybko zauważysz, że zdecydowaną większość tkanin delikatnych należy prać ręcznie w zimnej wodzie. Zdarza się jednak, że jest przeciwnie i należy użyć wody ciepłej, która skuteczniej usunie zabrudzenia w czasie prania. Pamiętaj, że ubrań z informacją o praniu chemicznym nie wolno prać ręcznie, ponieważ można w ten sposób uszkodzić włókna materiałów. Ważne jest również to, żeby nie prać ubrań o ciemnych i jasnych kolorach razem, ponieważ możemy zabarwić praną odzież. Podziel więc ubrania według kolorów. Jeśli zamierzasz prać wszystkie ciuchy w jednej misce, zacznij od prania najjaśniejszych rzeczy i kolejno pierz coraz ciemniejsze. Pomoże to uniknąć odbarwień tkanin.
Proces prania
Do ręcznego prania lepiej używać płynu, niż proszku. Pamiętaj, żeby nie lać go bezpośrednio na tkaninę, tylko rozpuścić go najpierw w wodzie, a dopiero potem włożyć ubrania. Jeśli metka nie mówi inaczej, pierz w letniej wodzie. W sytuacji, gdy odzież jest zaplamiona, najpierw zajmij się wywabianiem zabrudzeń. Możesz to zrobić używając szarego mydła bądź płynu do mycia naczyń. Ważne jest, aby nie pocierać zbyt mocno tkanin podczas prania, ponieważ w ten sposób można łatwo je uszkodzić. Najlepiej zatem delikatnie je ugniatać. W trakcie prania przepłukuj ubrania kilka razy, aż do momentu gdy nie będzie się już z nich wydzielać piana. Niektóre ubrania można po skończonym praniu odwirować w pralce, jednak tylko jeśli pozwala na to metka. Pamiętaj, żeby nie rozwieszać ociekających wodą swetrów, ponieważ zniekształcą się. Lepiej suszyć je na leżąco, w tym celu rozłóż je np. na ręczniku.