Plusy i minusy prowadzenia własnej pralni

Własny, dobrze prosperujący biznes pralniczy to satysfakcja zawodowa i dobre źródło dochodów. Oczywiście każda działalność gospodarcza na wolnym, konkurencyjnym rynku niesie w sobie potencjalne ryzyko bankructwa, bo konkurencja nie śpi, bo zawsze nasi klienci mogą poszukać sobie bardziej korzystnej oferty, bo wyczerpie się zapotrzebowanie na takie usługi, bo w końcu zawsze popełniamy jakieś błędy, a błędy biznesowe bardzo szybko przekładają się na poważne kłopoty finansowe. Zdecydowanym minusem prowadzenia nie tylko usług pralniczych, ale każdej innej działalności na rynku jest swojego rodzaju niepewność, więc nie jest to zajęcie dla tych, którzy nie znoszą ryzyka.

Zaletą prowadzenia własnej pralni oprócz realizacji zawodowej i dobrych zarobków jest niezależność i pewność zatrudnienia .  Niezależność łączy się z samodzielnością i dowolnym ustalaniu swojego czasu pracy. Warto  jednak podkreślić, że  żeby być dobrym właścicielem firmy  i  dobrym szefem dla swoich pracowników, trzeba mieć pewne cechy osobowości – trzeba być zdyscyplinowanym, samodzielnym, pracowitym, wszechstronnym, odpornym psychicznie, elastycznym  i trzeba lubić ryzyko.

Dla jednych niewymiarowany czas pracy jest zaletą, bo nie znoszą być zmuszani do pracy w określonych godzinach, a dla drugich wręcz przeciwnie- niewymiarowany czas pracy jest bardzo trudny, bo de facto oznacza pracę na okrągło i po godzinach i w czasie dni, które teoretycznie powinny być wolne od pracy. Przy takiej postawie może i biznes rozwija się doskonale, ale wcześniej czy później wystąpi syndrom wypalenia zawodowego i towarzyszące mu zazwyczaj mniej lub bardziej poważne kłopoty ze zdrowiem.

Wadą prowadzenia swojego biznesu może być dla niektórych nadmierna odpowiedzialność-chodzi nie tylko o odpowiedzialność za firmę i jej rozwój, ale przede wszystkim o odpowiedzialność prawną i finansową za swoich pracowników.

Prowadząc swój biznes, w tym wypadku pralnię liczymy na spore zyski i tak najczęściej jest. Zdarzają się jednak niezaplanowane wydatki, inwestycje, awarie i tym podobne wydatki, które w konsekwencji powodują nieregularność dochodów firmy, a czasem nawet ich całkowity, choć tylko okresowy brak.

Prowadzenie firmy łączy się nierozerwalnie z dość dużą ilością obowiązków prawno-administracyjnych, zdecydowana większość przedsiębiorców odczuwa to jako minus w prowadzeniu swojej działalności.

Reasumując można powiedzieć, że jeśli tylko nasz pralniczy biznes przynosi dochód i pracę, to ilość zalet przy jego prowadzeniu znacznie przekracza wady.