Jakie są koszty założenia pralni?

Do założenia pralni nie jest wymagana żadna koncesja, ani pozwolenie, ale sporo formalności wymaga dostosowanie odpowiedniego lokalu.

Biznes pralniczy nie należy do tanich, choć wiele zależy od rodzaju pralni, od jej wielkości i charakteru przyszłych usług.

Najważniejsze koszty to koszt wynajęcia i dostosowania lokalu, następnie  dobór odpowiedniego, wyposażenia, parku maszynowego, akcesoriów pralniczych itp.

W pralni chemicznej podstawową maszyną jest agregat chemiczny- im jest nowocześniejszy, bardziej ekologiczny i im ma większą ładowność, a mniejsze zużycie mediów podczas pracy, tym droższy. Ceny agregatów chemicznych zamykają się w widełkach pomiędzy 50 a nawet 150 tysięcy złotych, jeśli mówimy o nowych maszynach. Jeśli zdecydujemy się na zakup maszyn używanych, to zapłacimy od dwudziestu do nawet czterdziestu procent mniej, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że żywotność maszyn pralniczych to około 25-30 lat w zależności od modelu i producenta, więc zakup maszyn ponad piętnastoletnich raczej mija się z celem, no chyba, że sprzedawca daje jakiś dobre warunki serwisowania i gwarancji. 

Ceny pralnic do pralni wodnych są teoretycznie niższe niż agregatu, ale za to w tym typie pralni preferowane są maszyny pralnicze o bardzo dużej ładowności i wydajności, bo taki jest przeważnie profil pralni wodnych, a im maszyna pralnicza większa i bardziej nowoczesna, tym oczywiście droższa. Ceny pralnic  przemysłowych zaczynają się od dwudziestu tysięcy, a kończą w nawet w okolicach stu tysięcy i więcej. Te najwyższe ceny dotyczą tuneli pralniczych, czyli urządzeń łączących w sobie  wiele etapów prania na mokro. I w tym wypadku mówimy o cenach za nowe maszyny, używane mogą być nawet o połowę tańsze, ale ryzyko awarii i związanych z tym kosztów, o wiele większe, a jedna poważna awaria może być tak droga, że stworzy nawet ryzyko bankructwa.

Na rynku są producenci maszyn, którzy oferują odkup swoich maszyn, jeśli były one serwisowane i konserwowane przez cały okres eksploatacji właśnie przez producenta. Takie maszyny są potem wystawiane na sprzedaż albo z gwarancją na całość lub kluczowe części, albo ich serwisowanie i konserwacja są bezpłatne przez cały okres użytkowania. Takie systematyczne przeglądy i konserwacja oraz usuwanie na bieżąco niewielkich usterek, może poważnie zmniejszyć lub nawet całkowicie wyeliminować ryzyko poważnych awarii, bo wiadomo, że z małych usterek szybko robią się większe.

Reasumując – nie da się precyzyjnie wyliczyć kosztów założenia  dla konkretnej pralni, to zawsze są indywidualne rozliczenia i dopasowywanie lokalu i wyposażenia pod specyficzne potrzeby takiego, a nie innego biznesu. Szacunki analityków branży pralniczej zakładają jednak, że nie jest to nigdy mniej niż trzysta tysięcy złotych.