Czym są krążki i pierścienie poliuretanowe? Gdzie ich używać?
Na rynku nie brakuje profesjonalnych firm, które...
Otwieranie biznesu zawsze łączy się z ryzykiem, więc profesja przedsiębiorcy jest dla takich ludzi, którzy umieją poradzić sobie z jego presją, a nawet lubią adrenalinę związaną z ryzykiem. Osoby, które najlepiej czują się w bezpiecznej sferze w której ryzyko jest minimalne, bo przecież w życiu nie da się go całkowicie wyeliminować, powinny poszukać sobie pracy najemne.
Pierwszym warunkiem sukcesu biznesowego jest umiejętność poradzenia sobie ze stresem związanym z ryzykiem porażki i związaną z tym utratą znacznych środków finansowych.
Drugi niezbędny warunek psychologiczny, to oczywiście w mniejszym lub większym stopniu takie cechy jak odporność na stres, pracowitość, odpowiedzialność, odwaga, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji.
Jeśli decydujemy się na otwarcie biznesu w jakiejś dziedzinie gospodarki, w tym wypadku chodzi o usługi pralnicze, powinniśmy mieć z tego zakresu niezbędna wiedzę. Większe lub mniejsze frycowe zapłacimy zawsze, ale dogłębna wiedza z tej dziedziny, rozeznanie tego kawałka rynku w poważny sposób zminimalizuje takie ryzyko.
Przed decyzją o otwarciu pralni trzeba zdecydować się przede wszystkim na rodzaj pralni, bo to determinuje wszystkie przyszłe biznesowe decyzje. Inne uwarunkowania, koszty i lokalizacja wystąpią w przypadku pralni wodnej, która ma charakter przemysłowy, więc obsługuje bardzo dużych klientów, a inne w przypadku pralni chemicznej, która skierowana jest do klientów indywidualnych i działa w związku z tym w o wiele mniejszej skali. Dla każdego rodzaju pralni jest całkiem inna strategia działania, pozyskiwania klientów, inne są koszty otwarcia i koszty działalności.
Jeśli już wiemy jaki rodzaj pralni chcemy prowadzić, trzeba przejść do opracowania szczegółowego biznesplanu. Rzetelnie opracowany biznesplan, to polowa sukcesu biznesowego. Można próbować opracować go samodzielnie, jeśli branża pralnicza oraz rynek z nią związany jest nam doskonale znany i jeśli wiemy jak się to robi, ale jeśli nie czujemy się na siłach, to lepiej zapłacić profesjonalistom, którzy opracują dobry, szczegółowy plan w którym krok po kroku będziemy prowadzeni za rękę do własnej działalności i to perspektywą sukcesu oczywiście.
W uproszczeniu biznesplan powinien zawierać -
– analizę rynku pralniczego, sprawdzenie wszystkich uwarunkowań ( sprawdzenie konkurencji najlepiej z danymi na temat jej kosztów działalności, zysków, czy strat).
– symulację kosztów związanych z otwarciem pralni wraz z szczegółowym planem finansowania
– szczegółowy kosztorys zakupu maszyn i akcesoriów pralniczych
– symulację przyszłych przychodów i kosztów działalności
– opis strategii działania, czyli określenie celów i środków dojścia do nich
– opis strategii marketingowej wraz z kosztorysem jej przeprowadzenia .