Pralnia- pomysł na biznes

Mimo niewątpliwego nasycenia  naszego rynku usługami pralniczymi, które miało miejsce w ostatnim dziesięcioleciu, ciągle jeszcze jest trochę  miejsca dla takiego biznesu, pod warunkiem, że dobrze zbada się rynek na którym chcemy działać, dobrze określi się rodzaj usług oraz docelowego klienta i oczywiście profesjonalnie dobierze wyposażenie pralni.

Inny rodzaj pralni jest skierowany do klienta indywidualnego, a inny do klienta instytucjonalnego.

Pralnie chemiczne są w przeważającej większości przeznaczone dla klienta indywidualnego, a pralnie wodne dla instytucjonalnego, choć oczywiście są wyjątki potwierdzające regułę.

Prania chemiczna oferuje czyszczenie na sucho, czyli oferuje usługę prania i odplamiania dla tkanin, które nie powinny mieć kontaktu z wodą. Jest to na przykład odzież z delikatnych, naturalnych tkanin takich jak naturalna wełna, skóra, puch czy jedwab oraz  odzież sportowa uszyta z tkanin specjalistycznych, czyli oddychających, wodoodpornych itp.

Pralnia wodna to usługi pralnicze dla tych tkanin, które mogą być prane na mokro, a ponieważ zdecydowana większość rodzin ma w domu pralki automatyczne oferujące przynajmniej kilkanaście programów prania, to automatycznie zawęża to krąg klientów takich pralni. Zdarzają się co prawda pralnie wodne kierujące usługi dla indywidualnych osób ( pranie pościeli, bielizny, ręczników itp.) ale z reguły jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom konkretnych klientów, na przykład zawarcie umowy na obsługę pralniczą jakiejś firmy lub firm ( np. pensjonatu, restauracji, domu opieki itp.) albo dodanie usługi prania wodnego do usługi pralni chemicznej, jeśli takie zapotrzebowanie jest widoczne.

Duże, przemysłowe pralnie wodne obsługują szpitale, hotele, zakłady karne, jednostki wojskowe itp.

Szukając swojego miejsca na rynku warto się też zastanowić nad zainwestowaniem w otwarcie pralni ekologicznej i to nie tylko dlatego,że ekologia jest modna w każdej dziedzinie. Ważniejszą przesłanką jest bardzo duża ilość osób cierpiących na różnego typu uczulenia, a tradycyjne  pranie chemiczne  niestety nie jest w stanie wyeliminować kontaktu z bardzo toksycznym rozpuszczalnikiem. Maszyny do prania ekologicznego są wprawdzie o wiele droższe niż te do tradycyjnych technologii prania, ale za to są to urządzenia super nowoczesne, bardzo wydajne i przede wszystkim gwarantujące usługę bezpieczną i na najwyższym poziomie. Na dodatek tego typu ekologiczne projekty są preferowane przez Unię Europejską,więc  z dużym prawdopodobieństwem można liczyć na unijne dofinansowanie.