Jak wyprać dżinsy?

Niektórzy uważają, że nigdy nie należy prać dżinsów w pralce. Inni twierdzą, że powinno się je czyścić chemicznie, bez użycia wody. Jednak większość z nas wrzuca spodnie dżinsowe do pralki z całą resztą prania. Podpowiadamy, jak prać dżinsy, aby wyglądały jak nowe przez lata. 

Pranie dżinsów krok po kroku
Przed umieszczeniem dżinsów w pralce należy przede wszystkim przewrócić spodnie na lewą stronę. Zminimalizujemy w ten sposób ryzyko utraty koloru. Zapnijmy wszystkie suwaki, guziki i zatrzaski, aby nie dopuścić do ich zaczepienia o materiał. Następnie użyjmy odpowiedniego detergentu. Wybierzmy taki, który zadba o kolor dżinsów. Na rynku istnieje wiele środków, które pomagają tkaninom utrzymać barwniki i dezaktywowują chlor w wodzie. Chlor może, bowiem powodować blaknięcie tkanin. Spodnie dżinsowe najlepiej płukać w zimnej wodzie na jednym z łagodniejszych cykli.

Dżinsy możemy suszyć w suszarce, ale w niskiej temperaturze. Pamiętajmy zawsze o oddzieleniu lekkich ubrań, takich jak prześcieradła lub koszulki, od ciężkich ubrań, takich jak ręczniki, lub właśnie dżinsy. Dobrym pomysłem jest wyjęcie dżinsów z suszarki, kiedy są jeszcze lekko wilgotne. Trzeba je mocno strzepać i wygładzić do pożądanego kształtu, a suszenie dokończyć na płasko lub na wieszaku. 

Jakie błędy popełniamy przy praniu dżinsów
Znając błędy popełniane przy praniu dżinsów, możemy ich uniknąć. Jakie są, zatem nasze największe grzechy na tym polu? Podstawowym błędem jest pranie spodni dżinsowych na prawej stronie. Bez względu na cykl, który wybierzemy sam proces prania i suszenia maszynowego jest obciążeniem dla tkanin, ponieważ ubrania ocierają się o siebie bardzo intensywnie. Na prawej stronie szybciej także tracą swoje kolory. 

Kolejny błąd to wkładanie do pralki zbyt wielu par spodni na raz. Im więcej ubrań wkładamy do bębna pralki, tym szybciej pierzemy. Jednak powodujemy w ten sposób również szybsze zużycie tkanin. Bez miejsca na ruch suwaki i nity mogą się psuć, a szwy mogą się zrywać. Nasze ubrania powinny krążyć swobodnie w pralce. 

Dżinsom może zaszkodzić też wybór niewłaściwego cyklu prania. Im łagodniejszy program wybierzemy, tym lepiej. Jeśli nasze dżinsy nie są szczególnie brudne, najlepiej uprać je w zimnej wodzie, wybierając jeden z łagodniejszych cykli i susząc je w niskiej temperaturze.

Pamiętajmy o tym, że tkaniny kurczą się, gdy zbyt długo pozostają w suszarce i nadmiernie wysychają. Dlatego powinniśmy wyjąc z suszarki lekko wilgotne. Niestety często popełniamy błąd i zostawiamy pranie w pralce lub suszarce nawet przez kilka godzin.